Grécko 2006

Ako nám bolo ?

V školskom roku 2005/2006 sme obnovili staronovú tradíciu v organizovaní zahraničnej exkurzie z geografie pre žiakov našej školy. Za cieľ našej prvej cesty sme zvolili Grécko. Prečo práve exkurzia z geografie? Na vysokej škole nás ako študentov učili o potrebe názornosti pri vyučovaní. Čo už môže byť názornejšie pri učive regionálnej geografie, s ktorou sme sa „trápili“ celý školský rok, ako návšteva jednej z krajín, o ktorých sme sa učili ?  Exkurzia sa uskutočnila v dňoch 24. 6 – 30.6. 2006 . Ubytovaní sme boli pri meste Neos Panteleimonas, blízko známych letovísk Katerini, či Leptokarya a Litochoro. Zúčastnilo sa na nej 42 študentov z tried sexta a 2.A. Povinnosťou účastníkov bolo vytvoriť referát na zadanú tému, zabezpečiť si prehľadnú mapu celej trasy a počas celej exkurzie si viesť denník.

 

1.deň

V sobotu ráno sme vyrazili na dlhú, viac ako dvadsaťhodinovú cestu. Po krátkych peripetiách s hľadaním pasov a čakaní posledných oneskorencov sme pred 9. hodinou vycestovali. Prechádzali sme územím viacerých európskych krajín. Po odchode zo Slovenska sme v ceste na juh pokračovali cez Maďarsko, veľmi dlhý úsek cesty viedol cez Srbsko, kde sme prechádzali aj historickými územiami Vojvodiny a Kosova. Prechádzali sme i cez hlavné mesto, Belehrad, ešte stále poznačený následkami občianskej vojny. V noci sme pokračovali aj cez malý vnútrozemský štát – Macedónsko.

 

2. deň

 skorých ranných hodinách sme prekročili hranicu cieľovej krajiny – Grécka. Pred nami bolo posledných asi 200 km cesty až na úpätie Olympu. Prialo nám aj počasie, po upršaných niekoľkých dňoch vyšlo na grécku oblohu Slnko. Po chvíli hľadania sme našli aj náš kemp Hellas a mohli sme sa ubytovať. Kým sme sa ubytovali a vybalili, bolo už poludnie a zvyšok dňa sme strávili oddychom po náročnej ceste. Oddychovali sme na pláži, pretože more je nám, ako občanom vnútrozemskej krajiny, veľmi vzácne. Nehovoriac o tom, že mnohí naši spolupútnici cestovali k moru po prvýkrát. Pohľad z pláže, kde bola teplota mora isto viac ako 20 °C na zasnežený vrchol Olympu bol úžasný. Naša pláž bola zakončená vŕškom, na ktorom stojí stredoveký križiacky hrad Platamonas. Slnko nad Egejským morom riadne pálilo, tak sme na pláži príliš dlho nevydržali, nehovoriac o tom, že sme stále museli dozerať na to, kto sa nakrémoval nejakým ochranným prípravkom, a kto ešte nie.  

Večer sme začali aj s náučnými aktivitami a referátmi, zahrali sme si Milionára o Grécku, ktorého pre nás pripravili Roman Vizváry a Martin Kuľha. Otázky boli naozaj náročné, a ten, kto sa nevyznal v gréckej mytológii mal naozaj ťažkú pozíciu.

 

3. deň    

 

Hneď po raňajkách sme vyrazili naspäť na sever, do druhého najväčšieho mesta Grécka, do miliónového Solúnu. Solún nás všetkých očaril. Je to mesto, metropola gréckeho Macedónska, kde sa môžeme stretnúť s antickými pamiatkami, byzantskými sakrálnymi pamiatkami a aj modernou architektúrou. S pani sprievodkyňou sme sa snažili ukázať žiakom čo najviac z nádhery mesta. Úžasný pohľad sa naskytal od Citadely – pevnosti na vŕšku nad mestom. Prehliadku sme zakončili pri najznámejšej dominante mesta – Bielej veži, kde mnohí z nás po prvýkrát ochutnali v tomto horúcom počasí ľadovú kávu – frapé. Popoludní sme sa na ceste späť do kempu zastavili v archeologickom nálezisku Dión – mestečku vysoko na úpätí Olympu. V období antiky to bolo významné pútnické miesto s mnohými tisícmi obyvateľov, pretože bohovia z Olympu to majú sem naozaj iba na skok. Zmáhala nás horúčava, tak sme mnohí ani neabsolvovali prehliadku celého komplexu a dali prednosť tieňu stredomorskej vegetácie.

 

4. deň

 

Na cestu sme vyrážali opäť po raňajkách. Tentokrát sme smerovali na západ, do vnútrozemia Tesálie, ku kláštorom Metéora nad mestom Kalambaka. Cestu nám krátili referáty našich žiakov. Kláštory stoja na vysokých skalách, ktorých pôvod geológovia dodnes nevedia s určitosťou zistiť. V minulosti tu fungovalo viac ako 20 kláštorov, dnes  je ich sprístupnených 5 pre turistov, ostatné sú v ruinách. V minulosti sa mnísi do kláštorov dostali jedine v sieťach, ktoré cez kladku ťahali smerom nahor ich kolegovia. Rovnako si zabezpečovali i potravu. Naše kroky viedli do mužského kláštora Varlaam a jediného ženského kláštora Rusanu. Pred ich návštevou sme sa ale museli obliecť tak, ako sa to na posvätných miestach patrí, dievčatá do dlhých sukní a chlapci do dlhých nohavíc. Holé ramená sú samozrejme tiež nevhodné. Návštevu týchto miest isto neodporúčame jedincom, ktorí majú strach z výšky.

Krajina vo vnútrozemí je suchá, takmer holé kopce sú pokryté formáciami macchií. Cestou späť sme sa zastavili v údolí rieky Pínios, ktorá tu preteká, pri prameni Svätej Paraskévy. Kto sa vraj umyje vo vode z tohto prameňa, ten omladne a opeknie.  Jeho účinnosťou si však po zhliadnutí výsledného efektu nie sme celkom istí.

 

5. deň

 

Tento deň začal pre nás hneď po polnoci. Atény sú totiž od Olympskej riviéry vzdialené okolo 400 km. S ohľadom na horúčavy sme chceli prehliadku mesta absolvovať od čo najskorších ranných hodín. Vycestovali sme preto o 1.00 (tým myslíme ráno). Organizácia dopravy v tomto štvormiliónovom meste je neuveriteľne zložitá. Také množstvo úzkych jednosmerných ulíc asi nenájdete nikde na svete. Z autobusu sme vystúpili priamo pri antickom olympijskom štadióne. Krátkou prechádzkou sme sa dostali až pod Akropolu. Pamiatky na Akropole sme si prezreli podľa plánika, ktorý sme dostali, videli sme Propylaje, Chrám Atény Niké, Odeion ... Hlavný chrám, dominanta Akropoly, sa v súčasnosti rekonštruuje a preto z neho do všetkých strán  trčia žeriavy. Z Akropoly sme prechádzkou pokračovali na Agoru pod vŕškom, ktorá potešila všetkých prívržencov archeológie. Neďaleko bola i rímska agora s Vežou vetrov. Staré mesto sa v Aténach nazýva Plaka. Je plná typických kaviarničiek a predajní suvenírov, ktorých atmosféru sme si vychutnávali počas plánovaného rozchodu. Bodkou za výletom bolo sledovanie výmeny čestnej stráže pred gréckym parlamentom pri hrobe neznámeho vojaka. Ich uniformy sú  skutočne netradičné.

Cestou späť sme sa mohli dlho kochať pobrežnou scenériou. Z cesty sme videli i pomník  vojakom, ktorí padli v bitke pri Termopylách, o ktorej ste sa všetci isto učili na dejepise.

 

6. deň

 

Predposledný deň bol poznačený prípravou na odchod vo večerných hodinách. Na pláži sme si zahrali pripravené zemepisné hry – tajničky, osemsmerovky.... a vypočuli referát o činnosti mora. Podvečer sme nastúpili do autobusu, poďakovali za skvelú starostlivosť personálu kempu a vydali sme sa na dlhú cestu domov.

 

7. deň

 

Tak ako to vo väčšine prípadov býva, cesta domov nám ubehla oveľa skôr, ako sme čakali. K zrýchleniu cestovania na Balkáne isto prispelo aj dobudovanie diaľnic smerom na juh, čiže cesta k Egejskému moru (a tiež aj naspäť) trvá o niekoľko hodín menej ako pred pár rokmi. Plní nových zážitkov a vedomostí sme z autobusu pred našou školou vystúpili krátko popoludní, 30. 6. 2006.

 

Všetkým študentom, ktorí sa našej exkurzie zúčastnili, týmto chceme poďakovať za bezproblémový priebeh celej exkurzie, za ich dochvíľnosť pri rozchodoch a spoluprácu s učiteľmi. Referáty a aj vaše denníky boli väčšinou výborne zvládnuté.  Dúfame, že si na  tento príjemne strávený týždeň budete ešte dlho s radosťou spomínať.

 

PaedDr. Zuzana Vaňková

PaedDr. Stanislav Vaňko