Chorvátsko 2009

 

1. a 2. deň (5. a 6.júna)

 

Naša exkurzia začala 5. júna večer. Chorvátsko má už slušne vybudovanú sieť diaľnic, preto stačí na cestu vyraziť až okolo21. hodiny. Keďže nikto výrazne nemeškal, tak sme na cestu vyrazili takmer presne. Nasledoval presun cez Bratislavu do Maďarska, krátky úsek Slovinskom a nakoniec Chorvátsko.

Kemp nás privítal už ráno okolo 9. hodiny. Naše stanové mestečko ležalo v najodľahlejšej časti tohto štvorhviezdičkového kempu. Okrem tejto okrajovej polohy nemožno kempu nič iné vytknúť. Prišlo sme do zamračeného a pomerne chladného dňa, tak nám ostávalo jedine absolvovať prechádzku do mesta Biograd na moru, ku ktorému kemp patril.

 

3. – 5. deň (7. – 9. júna)

 

Tri dni sú na zoznámenie sa s okolím prímorského mestečka tak akurát . Tohtoročná exkurzia trvala viac dní ako tie predchádzajúce, preto nám ostalo niekoľko dní oddychu. Zlepšilo sa nám počasie. Vlny ustali, no more bolo neskutočne chladné. Isto nemalo ani 20 stupňov. Veľa času sme strávili športom, hral sa beach volejbal, futbal a tenis, poobede zneli referáty. Tešili sne sa na výlet.

Večer sme si zahrali tradičnú súťaž exkurzie – Milionára o Chorvátsku.

 

6. deň (10. júna) Národný park Kornati a Prírodný park Telaščica

 

Ráno sme sa nalodili na menšiu loď a vyrazilo sme na celodennú plavbu po súostroví Kornati, ktoré je výnimočné svojou geologickou stavbou. Ide o viacero takmer neobývaných a veľmi suchých ostrovov. S týmto národným parkom susedí Prírodný park Telaščica so slaným jazerom, ktoré je výrazne slanšie ako okolité more, s ktorým je spojené. Voda v ňom je aj teplejšia, preto sa v ňom dá skôr okúpať ako v mori. V okolí žijú divé somáre, ktoré striehnu na potraviny od turistov a ak ich nikto neponúkne, neváhajú ani otvárať batohy. Jeden študent zo sexty iste vie, o čom hovorím. Na najvyššom útese sme si urobili spoločnú fotku

 

7. deň (11. júna) Národný park Plitvické jazerá

 

Pre mňa to bol najúžasnejší zo všetkých výletov. Plitvice sa nachádzajú asi 200 km vo vnútrozemí. Ide o krasovú oblasť s množstvom jazier a vodopádov. Voda v nich je úplne číra a v ktoromkoľvek mieste vidíte na dno. Scenérie z tohto parku poznajú všetci tí, čo niekedy sledovali príbehy o Vinnetouovi. Príroda je podobná našej, žijú tu medvede i vlky. Medveď je i symbolom národného parku. Prvá časť vyhliadkovej túry je vláčikom, ktorý zastaví pri prvom vodopáde  a odtiaľ pokračujeme niekoľko hodín po lávkach a schodoch. Vezieme sa i na lodi.

 

8. deň (12. júna) Národný park Krka a Šibenik

 

Vodopády Krka ležia neďaleko nášho kempu, pri meste Šibenik. Kaskádovité vodopády su najmohutnejšie na jar. Blízko hlavného vodopádu (Roški slap) sa dá na vymedzenom mieste dokonca i kúpať. Pri vodopádoch je aj etnografické múzeum zobrazujúce kováčsku dielňu, tkáčky stav a prírodnú práčku bielizne. Na tejto rieke vybudoval známy Chorvát Nikola Tesla prvú vodnú elektráreň v Európe. Jej pozostatky sú tiež prístupné pre turistov.

Pri odchode sme si dali krátku prestávku v meste Šibenik, kde sme si aspoň prezreli miestnu katedrálu.

 

9. a 10. deň (13. a 14.júna)

 

10 dní je fuč. Dopoludnia sa chystáme na cestu, upratujeme a umývame stany. Zvyšok dňa sme venovali míňaniu posledných chorvátskych mincí a rozlúčke s morom. Podvečer sme sa natlačili do autobusu a odišli domov.

 

Ďakujem všetkým študentom za úplne hladký priebeh aktivít, absolútnu presnosť zrazov. Potešila ma i úroveň spracovania máp, denníkov a referátov. Budúcoroční študenti majú latku nastavenú poriadne vysoko.